Питний режим

Вода – найважливіша складова частина організму. За її присутності відбуваються всі процеси обміну речовин. Загальний вміст води в організмі та її розподіл за секторами і тканинами організму з віком змінюється. Чим менший вік, тим більший в організмі відносний вміст води. В новонароджених він складає 80% від їх маси тіла, у віці одного року – 66%, у дорослої людини – 60% маси.
В зв’язку з природними втратами води через нирки, шкіру та видихання повітря, для підтримання балансу води в організмі необхідно постійно поповнювати його за рахунок рідини, що міститься в їжі, питній воді чи напоях. У новонароджених і грудних дітей обмін води характеризується високою напруженістю і нестійкістю. Це пов’язано з незрілістю в цьому віці систем, особливо нирок, які регулюють водно-сольовий баланс. У зв’язку з цим формуються передумови для надмірних втрат води, а разом із нею – і мінеральних солей. Особливо небезпечними є такі ситуації, як перегрівання малюка в результаті закутування, неправильне надмірно концентроване харчування, захворювання, що супроводжуються високою температурою тіла, пронос, блювання тощо.


Стан водно-сольового балансу і ризик його порушення великою мірою залежить від характеру вигодовування.
Грудне молоко матері створює максимально сприятливі умови для водно-сольової рівноваги в організмі немовляти. Тому в перші місяці життя при виключному грудному вигодовуванні діти не потребують, щоб їх додатково напували водою. В грудному молоці є достатня для малюка кількість рідини (88% зі 100 мл молока).
При штучному вигодовуванні, особливо неадаптованими молочними сумішами, в організмі дитини утворюється значно більше кінцевих продуктів обміну речовин (шлаків). Для їх виведення потрібно більше рідини, ніж надходить з їжею. Тому немовлята, які знаходяться на штучному вигодовуванні, потребують додаткового напоювання.
Після введення пригодовування всі діти потребують додаткового пиття води або слабо завареного чаю (бажано з лимонним соком), фруктового чи овочевого відвару. Потреба в додатковій кількості вільної рідини є індивідуальною. Вона складає в середньому 50-200 мл на день, але в спекотну пору року може бути й більшою.
Рідину потрібно давати невеликими порціями між годуваннями (але не перед самим годуванням) або вночі, якщо дитина прокинулася.
В рідину для пиття не рекомендується додавати цукор з метою профілактики карієсу і звикання до солодкого.
На даний момент в магазинах дитячого харчування є розчинні чаї спеціально для малюків, приготовлені в зручній гранульованій формі з екстрактів екологічно чистих лікарських рослин – ромашки, фенхелю, композицій трав.
Розчинні чаї, залежно від механізму дії екстрактів лікарських трав, рекомендуються в першу чергу дітям із різноманітними розладами травлення (здуття живота, кишкові кольки, закрепи, проноси тощо), а також малюкам із підвищеною збудливістю, порушеннями сну тощо. Чай із фенхелю чи ромашки можна давати замість звичайного чаю або води і здоровим дітям.
Порадьтеся з лікарем перед тим, як купувати розчинний чай. Про засоби його застосування ви дізнаєтеся з інформації на етикетці упаковки.

 

Фотогалерея

Замовте журнали

Free Joomla Templates by JoomlaShine.com