Дорослі проблеми дитячих зубів

Приказка "готуй сани літом, а віз - зимою" добре відома всім. Дуже актуальною вона є і з точки зору догляду за зубами наших дітей. Адже чим раніше і ретельніше ми почнемо приділяти цьому увагу, тим здоровішими будуть зуби у юної генерації.

Формування зубів у плода починається з п'яти тижнів. У цей період закладаються зачатки молочних зубів і стійкість їх до карієсу. В дванадцять тижнів настає друга фаза, яка характеризується формуванням внутрішніх органів та систем організму. Порушення цього процесу може також відобразитися на стані молочних зубів.

Для третьої фази (п'ятий місяць) характерне формування зачатків постійних зубів, розташування їх на щелепі. Головне значення при цьому має генетична інформація батьків. Тобто, якщо вони мали нездорові зуби, то прогнозувати, що в дитини буде "голлівудська посмішка" дуже складно. Спадковість проявляється строго регулярно в кожному поколінні.

 

Крім цього, неповноцінне харчування матері, її хвороби, недостатність мікроелементів, приймання ліків, несприятлива екологія призводять до порушення формування органів

Із великою ймовірністю можна стверджувати, що жінка, яка сама курить або живе із затятим курцем, обов'язково народить "пацієнта стоматологічного кабінету".

Період дитинства характеризується певними фазами - прорізування, формування коренів та зміна зубів.

На 6-7 місяці життя дитини починають з'являтися перші молочні зуби. До цього моменту коронка того чи іншого зуба вже сформована. Прорізування відбувається в певний визначений час індивідуально. На 20-30 місяці життя (тобто у віці 2-2,5 років) у дитини повинно бути 20 зубів.

Розвиток кореня зуба та його остаточне формування відбувається лише після повного прорізування коронки зуба. В тимчасових зубів цей період триває протягом 1,5-2 років.

З п'яти років у дітей починається ріст постійних зубів і корені молочних поступово розчиняються. Коли ростуть постійні зуби, дуже важливо, щоби молочні були ще на своєму місці, тому що вони є:

  • провідниками напрямку росту для постійних зубів;
  • матеріалом для їх побудови;
  • стимулятором росту.

Зуб зберігає правильне розташування в зубній дузі завдяки дії різних сил. Бічні сили створюються в результаті контакту із сусідніми зубами зубного ряду. Вертикальні - силою опорних елементів зуба і тиском зуба-антагоніста на протилежній щелепі. Горизонтальні сили є наслідком тиску навколишніх жувальних м'язів. Зміна будь-яких із цих сил вплине на взаємне розташування зубів. За таких умов відбувається порушення процесу пережовування їжі. Якщо молочний зуб випаде передчасно, то сусідні та протилежні зуби змінюють своє місце в зубному ряді. Відбувається зміщення і нахилення зубів у напрямку простору, що утворився. Передчасна втрата молочного зуба може призвести до затримки прорізування постійного зуба, бо кісткова тканина на цій ділянці буде щільнішою і зубові в таких умовах важче пробитися.

Після прорізування постійних зубів формування їх коренів продовжується. Лише через 3-4 роки зуби стають повноцінними.

Молочні зуби потрібно лікувати

На прийомі в стоматолога дуже часто батьки запитують, чи необхідно лікувати молочні зуби? Вони ж тимчасові. Хіба в молочних зубів є корені? Нерви? Звичайно є. І корені, і нерви. Все, що немає коренів - випадає.

Нервово-судинний орган зуба (пульпа) в молочних зубах за об'ємом є більшим, ніж у постійних, а стінки - тоншими. Відповідно, молочні зуби швидше псуються і більше болять. Тому вони також потребують догляду. Не менше двох разів на рік потрібен огляд стоматолога, а при потребі - лікування.

Дуже важливо, щоби дітей приводили до стоматолога не тоді, коли вже болить, адже лікарю необхідно встановити контакт із малюком. Від моменту першого спілкування з лікарем залежить його подальше ставлення до стану своїх зубів. Стрес, що зазнає дитина в перше відвідування стоматологічного кабінету, дуже часто стає причиною страху до лікування зубів, який залишається на все життя.

Дуже важливо, щоби батьки, привівши дитину і знаючи, що необхідно видалити зуб, не обманювали її, мовляв, лікар тільки подивиться. А чого вартий такий вислів: "Як не будеш слухатися - поведу до лікаря і він тобі укол зробить!".

Перед лікуванням зуба обов'язково необхідно пояснити дитині, що візит до стоматолога - необхідність, яка полегшить життя, а не спосіб покарання за якісь провини. Варто перед лікуванням зустрітися з лікарем. Емоційним, неспокійним дітям перед "екскурсією" до стоматолога треба провести медикаментозну підготовку. Пам'ятайте, що стоматологічне "щастя" вашої дитини залежить тільки від вас.

Карієс є одним із найпоширеніших захворювань у світі, але йому можна легко запобігти, якщо навчити дітей правильно чистити зуби, їсти здорову їжу і регулярно звертатися до стоматолога із самого раннього віку.

Стан зубів - це дзеркальне відображення стану здоров'я системи травлення і всього організму.

Який порядок прорізування постійних і молочних зубів?

Прорізування зубів - це фізіологічний процес. Ознакою правильного прорізування є парність виходу симетричних зубів у визначений час, спочатку на нижній, а потім - на верхній щелепі. Це показник правильного розвитку дитини та її стану здоров'я в цілому.

На 6-8 місяці життя дитини починають з'являтися ріжучі краї двох центральних різців (І). У 8-12 місяців прорізуються бічні різці (ІІ). Таким чином, до початку другого року життя дитина повинна мати 8 зубів.

Після невеликої перерви (2-3 місяці) прорізуються перші кутні зуби (IV), потім на 16-18 місяці - клики (ІІІ) і другі кутні (V) зуби - 20-30 місяць. Тобто, порядок появи молочних зубів такий: І-ІІ-IV-ІІІ-V.

На 20-30 місяці життя в дитини повинно бути 20 зубів.

У дітей із порушенням обміну речовин, нервово неврівноважених, ослаблених інфекційними захворюваннями можливо важке прорізування зубів. Спостерігається підвищення температури тіла, порушення травлення, стурбованість, безсоння, загальна слабість. У цей період можливе зниження опірності організму до інфекцій.

Прорізування постійного зуба при правильному розвитку дитини починається слідом за випадінням молочного.

Що таке передчасна втрата зубів?

Передчасна втрата молочного зуба - це видалення зуба до моменту його фізіологічного випадіння і зміни прикусу на постійний. Через неправильний догляд за ротовою порожниною, порушення харчування, несвоєчасне лікування зубів досить часто розвиваються запальні процеси не лише в ділянці хворого зуба, але й в інших органах. Через це лікар змушений видалити зуб, щоб ліквідувати джерело інфекції.

Що таке медикаментозна підготовка перед відвідуванням стоматолога?

Мова йде про призначення заспокійливих медичних препаратів нервовим, неврівноваженим дітям. Але це крайні методи. В таких випадках найкращим засобом впливу на дітей є особистий приклад батьків, які регулярно відвідують лікаря, дотримуються правил особистої гігієни. Виходячи з цієї точки зору, непоганою є ідея сімейного лікаря. Діти в таких випадках мають можливість познайомитися з лікарем за межами стоматологічного кабінету, тому багато проблем відпадають самі собою.

Юрій Агеєнко, дитячий стоматолог.

 

Фотогалерея

Замовте журнали

Free Joomla Templates by JoomlaShine.com