Такий знайомий вітамін С

  • PDF
  • Друк
  • e-mail

Це, напевно, один із найвідоміших серед людства вітамінів. Ну скажіть, хто не чув, що таке "аскорбінова кислота"? Навіть знаємо, що вона допомагає подолати інфекцію, бо зміцнює слизові оболонки щодо проникнення до них збудника. А взагалі вітамін С, або аскорбінова кислота у собі приховує ще багато цікавого…

 

 

Історії з мореплавцями

Виявляється, люди не завжди були безпорадними перед гіповітамінозами. Наприклад, індіанці Південної Америки користувалися відваром, приготованим із хвої сосни. Це попереджувало розвиток цинги – захворювання, яке виникало від нестачі вітаміну С. Довідавшись про такий засіб лікування, учасники експедиції, що вирушили до Ньюфаундленда з Європи в 1735 році, вилікувалися від цієї недуги.

А ось іще один приклад з історії: в черговому плаванні під керівництвом знаменитого англійського мандрівника Джеймса Кука, що тривало з 1772 по 1775 роки, брали участь два кораблі. На першому судні, капітаном якого був сам Кук, знаходилися великі запаси свіжих овочів, фруктів, а також лимонного та морквяного соків. І під час тривалого плавання жоден із членів екіпажу не захворів на цингу. На іншому ж судні, де в раціон моряків не включались овочі та фрукти, від неї страждала чверть команди.

В 1927-28 роках вітамін С було знайдено в капустяному й апельсиновому соках і в червоному солодкому перці, за що вченому В.В.Пашутіну присуджено в 1937 році Нобелівську премію. Було доведено, що вітамін С допомагає зберігати здоровими зуби, кістки, м'язи, кровоносні судини, сприяє росту і відновленню тканин, загоєнню ран.

У їжу щоденно!

Вітамін С (аскорбінова кислота, антискорбутний вітамін) відносять до групи водорозчинних вітамінів. У значній кількості він міститься в продуктах рослинного, а в незначній – тваринного походження. Аскорбінова кислота повинна надходити в організм з їжею щоденно, оскільки вона не синтезується в ньому, а для життєвих процесів використовується безперервно. Добова потреба дорослої здорової людини у вітаміні С становить 80-200 мг, для дітей, починаючи від періоду новонародженості, — 20-60 мг. У немовлят ця норма залежить від вмісту вітаміну в грудному молоці, що приблизно відповідає 52 мг/л. При штучному вигодовуванні джерелом аскорбінової кислоти є адаптовані молочні суміші, що містять даний вітамін у кількості від 50 до 85 мг/л.

Головним джерелом аскорбінової кислоти є овочі, фрукти і ягоди. Найбільше вітаміну С містять висушені плоди шипшини, чорна смородина, апельсини, лимони, ківі, картопля, капуста (в тому числі й кисла), петрушка, зелена цибуля, томати. У невеликій кількості він є в моркві, буряку, огірках, винограді, сливах, грушах, персиках, бананах.

Чим корисний вітамін С?

Аскорбінова кислота нормалізує обмін білків, жирів, вуглеводів, стимулює синтез колагену і гіалуронової кислоти – основної міжклітинної речовини, яка сприяє зміцненню судинних стінок. Завдяки цьому забезпечується нормальна проникність стінок капілярів, що попереджує кровоточивість, сприяє підвищенню згортання крові, сприяє збереженню цілісності кісток та хрящів, покращує регенерацію тканин. Аскорбінова кислота підвищує опірність організму несприятливим зовнішнім впливам та інфекціям завдяки підсиленню фагоцитарної активності лейкоцитів та бактерицидних властивостей крові, а також покращує антитоксичну та білково-синтезуючу функції печінки. Вона стимулює утворення гормонів кори надниркових залоз гіпофіза та щитовидної залози. Крім того, аскорбінова кислота стимулює синтез гемоглобіну шляхом покращання використання у цьому процесі заліза, білків і фолієвої кислоти, регулює обмін холестерину та багатьох амінокислот.

Гіповітаміноз С

Гіповітаміноз С розвивається внаслідок дефіциту надходження цього вітаміну з харчовими продуктами (первинна екзогенна недостатність), порушення всмоктування в кишечнику та підсиленого руйнування в організмі (вторинна ендогенна недостатність). Досить часто у дітей розвивається відносна недостатність вітаміну С, яка зумовлена лабільністю обмінних процесів, підвищеною потребою дитячого організму в аскорбіновій кислоті. Розвитку відносної вітамінної недостатності сприяють різні стресові стани. До них належать перегрівання, підвищене фізичне навантаження, емоційні перевантаження, а також інтенсивний ріст, особливо в перші два роки життя та у віці 6-8 років, вегетоендокринна перебудова та ріст в пубертатному періоді.

Первинна недостатність, пов’язана з недостатнім надходженням аскорбінової кислоти з продуктами харчування, може розвиватися в різні вікові періоди. У дітей першого року життя вона пов’язана зі змішаним та штучним вигодовуванням, невчасним і недостатнім введенням у харчовий раціон фруктових та овочевих соків, пюре, переважаючим вживанням борошняних продуктів та кип’яченого пастеризованого молока. Щодо останнього, то така теплова обробка, а також тривале зберігання значно знижують вміст аскорбінової кислоти в молоці та молочних продуктах. Екзогенна недостатність аскорбінової кислоти в старших дітей відбувається внаслідок недостатнього дотримання правил зберігання і кулінарної обробки харчових продуктів.

Хоча аскорбінова кислота є одним із найрозповсюдженіших вітамінів у природі, вміст її у різних фруктах і овочах суттєво відрізняється. Це залежить від особливостей ґрунту, добрив, водного режиму. Крім того, вміст цього вітаміну внаслідок зберігання, консервування чи кулінарної обробки продуктів може значно знижуватись у зв’язку з високою чутливістю аскорбінової кислоти до кисню повітря, розчинністю у воді. Втрати вітаміну С збільшуються під впливом високої температури, світла, під час приготування страв у відкритому посуді.

Вторинна недостатність аскорбінової кислоти може виникнути в результаті гострих чи хронічних захворювань травного тракту (гастрит, гастродуоденіт, ентерит, ентероколіт, глистяні інвазії, дискінезія шлунково-кишкового тракту), гострих чи хронічних захворювань печінки (гепатит, цироз), підшлункової залози, нирок, при виникненні дитячих інфекційних захворювань (скарлатина, кір, дифтерія, кашлюк). Також вторинна недостатність вітаміну С розвивається у випадках пневмонії, системних захворювань (системний червоний вовчак, склеродермія), ревматизму, особливо при формуванні вади серця. Відносна недостатність аскорбінової кислоти розвивається внаслідок гіперфункції щитовидної залози, шокових або стресових станів (травма, гострі інфекції).

Класичний авітаміноз, відомий під назвою хвороби Меллера-Барлова (цинга, скорбут), на даний час зустрічається рідко. Частіше спостерігаються латентні форми недостатності вітаміну С, особливо зимою та навесні. С-вітамінна недостатність проявляється нездужанням, загальною слабістю, зниженням працездатності, дисфункцією кишечника, болем у литкових м’язах, сухістю шкіри та кровоточивістю ясен, точковими крововиливами на ногах.

Профілактика дефіциту аскорбінової кислоти полягає у забезпеченні організму достатньою її кількістю. Це досягається за рахунок раціонального режиму харчування. Він включає постійне вживання свіжих або консервованих фруктів та овочів, відварів чи настоїв шипшини, а в разі необхідності, – додаткове введення препаратів, що містять аскорбінову кислоту, особливо в зимово-весняну пору, під час значних емоційних та фізичних навантажень. Жінкам у період лактації необхідно до двох місяців приймати аскорбінову кислоту по 200-300 мг на добу. При штучному та змішаному вигодовуванні дітям першого року життя в кінці зими та весною необхідно призначати аскорбінову кислоту по 30-60 мг на добу протягом 1,5-2 місяців, іноді у комплексі з ретинолом, рибофлавіном, тіаміном.

Забагато — нездорово

Гіпервітаміноз С вивчений недостатньо, але відомо, що масивні дози вітаміну С (більше 2000-3000 мг на добу) токсичні для організму, викликають різке порушення ферментативних процесів, виражене гальмування бактерицидної активності сироватки крові, зниження вмісту неспецифічних факторів імунного захисту, сприяють розвитку остеопорозу внаслідок виходу кальцію з кісток. Вітамін С у великих дозах може негативно впливати на репродуктивну функцію та мати мутагенну дію.

 

Леся Шульгай, лікар-педіатр.

 

Фотогалерея

Замовте журнали

Free Joomla Templates by JoomlaShine.com