Що робити, коли у малюка висока температура?

  • PDF
  • Друк
  • e-mail

Пiдвищення температури тiла (гiпертермiя) у малюкiв зустрiчається частiше, нiж у дорослих, i перебiгає важче. Але, якщо маля “горить”, це ще не означає, що хвороба надто тяжка. В цьому повинен розiбратися ваш педiатр.
Тому, перш за все, повiдомте про гiпертермiю лiкаря.


За певних умов гiпертермiя може бути захисною реакцiєю органiзму, особливо пiд час гострих респiраторних вiрусних iнфекцiй у раннi перiоди хвороби. В такому випадку стимулюється синтез антитiл у кровi та продукування iнтерферону, припиняється розвиток вiрусу в клiтинi.
Ознаки гарячкового стану
Про високу температуру свiдчить те, що в дитини гаряче тiло, очi блищать i широко вiдкритi. Iнодi рiзке пiдвищення температури тiла  може викликати гарячковi конвульсiї. Рiзкий спад гарячки завжди супроводжується рясним спiтнiнням.
Як правильно вимiряти температуру?
Незважаючи на те, що в бiльшостi дiтей температуру тiла можна визначити “рукою”, все-таки її треба вимiряти термометром. Для цього користуйтеся так званим максимальним термометром: ртутний стовпчик у ньому зупиняється на досягнутому рiвнi й не знижується пiсля того, як прилад вихолов. Тому перед користуванням треба добре струшувати.
Температуру тiла в малюкiв вимiрюють у пахвовiй впадинi та прямiй кишцi. У грудних дiтей i дiтей старшого вiку нормальна температура тiла в пахвовiй впадинi становить 36,5-36,9 градуса Цельсiя, в прямiй кишцi – 37,5-37,9 градуса Цельсiя. Температуру вимiрюють, як мiнiмум, двiчi на добу: о 8 годинi та о 20 або, для бiльшої  точностi, о 8, 15 i 20 годинi, тобто триразово.
Якщо вимiрювання здiйснюється ректально (помiстивши термометр у заднiй прохiд), то спочатку прилад треба витерти вологою серветкою та змастити його наконечник тонким шаром дитячого крему. Через двi хвилини з початку вимiрювання вже можна подивитися на показник i записати його.
Вимiрюючи температуру, дитину не бажано залишати саму! Пiсля користування термометр витирають ватним тампоном або марлевою серветкою, змоченими в мильному розчинi.
Що потрiбно зробити до приходу лiкаря?
Роздягнiть малюка. Спробуйте на дотик, чи гарячi ступнi та долонi.Одним із методiв охолодження дитини є вологi обтирання або обгортання. Мета, якої потрiбно досягти, – це викликати приплив кровi до поверхнi шкiри шляхом масажу i охолодити її за допомогою випаровування вологи зi шкiри. Температура води для обтирання повинна бути в межах 28-32 градусiв Цельсiя. Деякi педiатри радять пiдсилити тепловiддачу й обтирати шкiру сумiшшю, яка виготовляється з 40%-го спирту, води i столового оцту, що беруться в рiвних частинах.
Для проведення обтирання вкрийте малюка легким простирадлом. Намочiть свою руку водою, оголiть одну ручку дитини i злегка погладьте її хвилину-двi. Вкрийте цю ручку i переходьте до iншої, далi – до нiжок, грудей, спини. Через пiвгодини знову вимiряйте температуру. Якщо вона не змінилася, застосуйте iншi методи зниження температури тiла.
Дайте дитинi пити прохолодний чай iз ромашки, липи, настiй шипшини.
Пам’ятайте, що дiтей iз гарячкою не варто одягати теплiше, нiж звичайно. Кiмнату не рекомендується перегрiвати, найкраща температура повiтря –  18-20 градусiв Цельсiя.
Iз медикаментозних жарознижувальних засобiв у лiкуваннi застосовують парацетамол. Вiн досить ефективний i нешкiдливий препарат. Дiтям грудного вiку дозу парацетамолу краще давати у виглядi розчину через рот, а при наявностi блювання – в свiчках у пряму кишку. Жарознижувальний ефект проявляється через 30-40 хвилин.
Але у всiх випадках гарячки дитину повинен оглянути лiкар, тож iнiцiатива в призначеннi того чи iншого жарознижувального засобу покладається тiльки на спецiалiста.

 

Фотогалерея

Замовте журнали

Free Joomla Templates by JoomlaShine.com