Дев'ятий місяць

В останню чверть першого року життя малюк перетворюється з безпомiчного немовляти у вперту, незалежну, самостiйну особу, яка ВСЕ може i хоче робити сама. А скiльки енергiї! Анi секунди ваше чадо не має бажання полежати, понiжитися. Постiйний рух! Чи то гра в положеннi сидячи, чи плазування навколо всiх можливих об’єктiв, витрушування доступних шухляд iз ретельним вивченням їх вмiсту, пiдвищена цiкавiсть до блискучих предметiв. Однак у всiх таких манiпуляцiях може критися небезпека. Пам’ятайте про це!

Фiзичний розвиток

Впродовж дев’ятого мiсяця маса малюка в середньому збiльшується на 500 г. Вiн важитиме 9-9,5 кг, за умови, що народився з масою 3,2-3,5 кг. Якщо ж теперешнiй показник бiльший вiд цього значення, то ймовiрно в малюка паратрофiя (надмiрна маса тiла). Бабуся в селi, напевно, буде тiшитися таким “пампушком” та скаже, що це дуже добре, але сучасна медицина, на жаль, розчарує вас iз цього приводу. Паратрофiя вважається одним iз станiв, що ведуть до зниження iмунiтету, зумовлюють появу ендокринних захворювань та порушення обмiну речовин. Малюки з надмiрною масою частiше i тривалiше хворiють на пневмонiї, кишковi, респiраторнi та вiруснi iнфекцiї, страждають вiд стiйких закрепiв, попрiлостей, анемiї, рахiту. Тож, подумайте про наслiдки i порадьтеся з педiатром, як краще вiдкоригувати харчування маляти, аби не поглиблювати прояви паратрофiї. Причинами її появи, як правило, є надмiрне вживання малюком вуглеводiв (раннє введення “бiлих“ каш, борошняних виробiв, картопляного пюре, киселiв, солодких сокiв) та нестача в рацiонi сирiв, м’яса, жовткiв.

 

Рухова активнiсть

Улюбленим заняттям дитини стають “круїзи” навколо обiднього столу, крiсла або чогось iншого, що можна було б обповзати сотнi разiв. Не дивуйтеся, ви також багато справ робите по кiльканадцять разiв, перш нiж зрозумiєте, навчитеся, зупинитеся на правильному варiантi. Пiд час таких подорожей маля вивчає оточення: чому шафа закiнчується саме на цьому поворотi, чому ви перiодично з’являєтеся на одному i тому ж мiсцi. Все це – новi вiдкриття i захоплююче заняття.
Ще однiєю улюбленою грою стає “Великий-великий!”. Малюк охоче вiдповiдає на запитання знайомої людини: “Який Сашуня великий?” пiдняттям обох рученят догори. А як цiкаво погратися в схованки, принишкнувши за краєм штори, крiслом чи дверима, та прислухатися, коли ж хтось скаже: “Де подiлася Iринка?”, i з реготом вискочити з потаємного мiсця.
Малюк на дев’ятому мiсяцi добре сидить, самотужки може лягти чи, навпаки, сiсти з положення лежачи. Якщо вiн має за що вхопитися, то зводиться на нiжки. Але стояти самостiйно ще тяжко, й тому, вiдпустивши пiдтримку, маля вiдразу падає. Iнодi ви побачите таку картину: дитина встала на ноги, мiцно тримається за стiнку манежу i раптом починає плакати. В чому справа? Вона навчилася пiдводитись, але не вмiє самостiйно сiсти. Якщо вчасно допомогти, то малюк вiдразу ж заспокоїться i згодом знову почне гру.

Подумайте про безпеку

З кожним наступним мiсяцем життя знову i знову думайте про безпеку. Бо об’єм навичок збiльшується, а значить, росте об’єм небезпеки.
Скажiмо, кухня... Настав час навчити, що таке гаряче. Пiднесiть ручку малюка ближче до вогню, аби вiн вiдчув сильне тепло, – дитя вiдсмикне її. А тепер пiднесiть свою руку, кiлька разiв повторiть “Гаряче!” та вiдсмикнiть її вiд вогню. Таким чином ви сприятимете появi рефлексу на “гаряче”, i дай бог, щоби менше траплялося проблем з опiками в сина чи доньки. Контролюйте себе постiйно, не манiпулюйте з окропом бiля дитини, ставте подалi на плитi каструлi зi стравами, якi готуєте. Пам’ятайте! Цiкавiсть малюка непередбачувана та безмежна, тому i небезпечна. Заховайте всi отруйнi хiмiчнi побутовi засоби, якими користуєтеся (засiб для миття посуду, порошок, пасти, шампунi, оцет тощо). Це все – потенцiйна небезпека для маляти. Шкода, але щомiсяця до нас у клiнiку поступають дiти, iнодi у вкрай тяжкому станi, з отруєннями рiзними побутовими та лiкарськими засобами.
Ще одна небезпека: дрiбнi предмети. Нехай подалi вiд восьмимiсячного малюка будуть квасоля, крупи, гудзики та iншi дрiбнi речi. А перед тим, як придбати нову iграшку для своєї дитини, прочитайте, для якого вiку вона призначена, чи не мiстить дрiбних деталей, якi могли б потрапити у вухо, нiс, дихальнi шляхи.  
Посприяйте безпецi маляти i в iнших кiмнатах. Перевiрте, чи всi кути меблiв закритi, чи немає поблизу розетки, що низько розташовується i не захищена заглушкою, гострих, тяжких, скляних предметiв, всього, що могло би заподiяти шкоду малюковi. Якщо ви приготували в квартирi лише одну “безпечну” кiмнату, то подбайте про “ворота”, що стануть кордоном мiж нею i “небезпечною” зоною.

Мова

Вона стає дедалi вправнiшою. До попереднього “словничка” додаються новi слова. Загалом, словниковий запас ще зовсiм бiдний. Це переважно двоскладовi слова, якi вiдображають улюблених людей або дiї: “мама”, “тата”, “дiдi”, “баба”, “ам”, “дада” тощо. Звичайно, в кожного є свiй, власний словничок. Малюк може спробувати моделювати свiй голос: вимовляти щось пошепки або ж змiнювати iнтонацiю голосу, нiбито, розмовляючи. Таким чином дитя вдається до “мавпування” вашого голосу та iнтонацiї. Адже це ваше створiння, яке безмежно вас любить!

Сон

Нарештi, настав час, коли ви зможете трiшки поспати, звичайно за вiдсутностi iнших “моментiв”. Нiчний сон малюка складає 10-12 годин. А от “моментами” можуть бути прорiзування зубiв, кишковi розлади, вiруснi захворювання. Часто малята останньої чвертi року люблять розкриватися пiд час нiчного сну. Звiсно, немає потреби органiзовувати нiчне чергування чоловiка бiля лiжечка. Краще на нiч одягнiть дитинi пiжамку зi штанцями або ж колготки. Iнодi простирадло може заплутати малюка вночi. Тому зручнiше пошити чи придбати простирадло-мiшок, у який вдягається дитячий матрац. Нагадуємо, що маля в цьому вiцi має спати на матрацику без подушки. Нiяких пухових ковдр!
Аби не було проблем iз нiчним сном, намагайтеся, щоб вранцi маля завжди прокидалося в хорошому настрої. А це можливо лише тодi, коли дитина, пробуджуючись, буде бачити вас, наймилiшу маму, чути вашi лагiднi слова. Тодi ввечерi дитя спокiйно засинатиме, пам’ятаючи про своє приємне ранкове пробудження.
На дев’ятому мiсяцi маля спить вдень двiчi або ж один раз, але дещо тривалiше. Про конкретнi години сну не можна сказати достовiрно. Кожна дитина вибирає для цього свiй час.

Дiльничний лiкар

Ваше вiдвiдування присвятiть обговоренню проблем профiлактики травм (чи все ви передбачили, чи знаєте, як надати допомогу сину чи доньцi в невiдкладнiй ситуацiї), узгодьте, чи правильно харчується маля, як запобiгти алергiчним проявам. Порадьтеся, чи можна загартовувати малюка i як саме?

 

Фотогалерея

Замовте журнали

Free Joomla Templates by JoomlaShine.com