Грудне вигодовування. Чому це так важливо?

Ідеальна їжа для вашого малюка

Найбільш вразливим і важливим періодом для немовляти в пристосуванні до позаутробних умов проживання, безумовно, є перші години, дні та місяці життя. Саме в цьому періоді малюк є найбільш незахищеним від оточуючого середовища. Його фізичний, психомоторний та розумовий розвиток, насамперед, залежать від харчування, догляду та виховання. Особливо важливе значення має харчування. І тільки материнське молоко є найкращою та ідеальною їжею для новонародженого, створеною самою природою.
Грудне молоко – ідеальна їжа для новонародженого – натуральна, стерильна, тепла.

Ця їжа:
· Легко засвоюється і повноцінно використовується організмом дитини.
· Захищає немовля від різноманітних інфекцій, алергічних реакцій і захворювань, сприяє формуванню власної системи імунітету.
· Забезпечує ріст і розвиток малюка, завдяки наявності в жіночому молоці комплексу біологічно активних речовин (гормони, ферменти, фактори росту, імунні фактори тощо).

 

· Сприяє розвитку позитивного психоемоційного стану, почуття захищеності у новонародженої дитини та сприяє формуванню почуття прив'язаності матері до малюка. Прикладання немовляти до грудей, сам процес смоктання пробуджує справжнiй iнстинкт материнства у молодої жiнки, розвиває глибокi материнськi почуття, нiжнiсть, ласку, турботу. Як дорогоцiнна спадщина, це передається малюковi. Дитя не просто стає мiцнiшим вiд материнського молока, воно грiється бiля материнських грудей, вбирає в себе її любов i нiжнiсть, а це є необхiдним як для дитини, так i для матерi.
· Допомагає запобігти незапланованій вагітності після пологів.
· Захищає ваше здоров’я – сприяє нормальному перебігу післяпологового періоду, здійснює профілактику виникнення мастопатії, пухлин молочної залози, матки та яєчників.
· Значно дешевша, ніж штучні суміші.

Як побудована молочна залоза?
Як відбувається вироблення та виділення молока?


Молочна залоза складається із залозистої, опірної та жирової тканин. Розмір грудей не впливає на процес і якість грудного вигодовування. Жінки як з маленькими, так і з великими грудьми можуть чудово годувати своє маля молоком. У залозах виробляється молоко, яке через протоки рухається до соска. Не доходячи до соска, протоки розширюються і утворюють молочні синуси, в яких тимчасово збирається молоко. Молочні синуси розташовані під так званою ареолою – темним кружечком навколо соска. Придивіться добре – на поверхні ареоли помітні маленькі пухирці. Це залози, які виробляють рідину, що пом’якшує та дезинфікує шкіру соска та ареоли. В ділянці соска, а особливо ареоли, є багато дуже чутливих нервових закінчень, подразнення яких під час смоктання «запускають» і підтримують лактаційні рефлекси – молокоутворення, тобто пролактиновий, і виведення молока, або окситоциновий. Таким чином лактація (виділення молока молочною залозою) складається з двох фаз: продукції та виведення молока.

 

Чи потрібно готуватися до вигодовування грудьми?

Так, але це зовсім нескладно і не потребує якихось надмірних зусиль від вагітної жінки. По-перше, треба бути глибоко впевненою в необхідності природного вигодовування для майбутньої дитини, мати бажання обов’язково годувати її грудьми, а також отримувати підтримку з боку рідних, чоловіка та медичного персоналу. Звичайно, починати готуватися до цього потрібно із своєчасного нагляду в жіночій консультації і ретельного обстеження під час вагітності. Зверніть увагу на регулярний контроль за масою тіла, активізацію гімнастичних вправ для грудних м’язів, носінні бюстгальтера з простої щільної тканини, достатнього за об’ємом для того, щоб не здавлювати молочну залозу.
Неприпустима обробка сосків спиртом.
При огляді молочних залоз може бути встановлена плоска або плескувата форма сосків. Не хвилюйтеся, це не є перешкодою для повноцінного грудного вигодовування. Справа в тому, що дитина під час смоктання захоплює і частину груді навколо соска, не тільки сам сосок, потрібно лише правильно її прикласти до грудей.
Якщо у вас є рубці після перенесених операцій або опіків на молочній залозі, може виникнути потреба в консультації спеціаліста – мамолога. Разом із тим, варто пам’ятати про можливість успішного грудного вигодовування однією молочною залозою.
Вже під час вагітності майбутній мамі потрібно отримати інформацію, як відбувається вироблення і виділення молока, навчитися правильному прикладанню дитини до грудей, методам зціджування грудного молока.

Про молозиво і грудне молоко

Склад жіночого молока – непостійний. Протягом перших двох-трьох днів після пологів із грудей жінки виділяється молозиво, потім перехідне молоко, а через два тижні – зріле молоко. Кількість молозива невелика, в середньому 30 мл на добу, але енергетична цінність його така висока, що повністю задовольняє харчові потреби новонародженого. Та молозиво не тільки надзвичайно корисний продукт харчування для немовляти. За рахунок високого вмісту в ньому різноманітних біологічно активних та захисних чинників, воно забезпечує надійне пристосування новонародженої дитини до умов нового позаутробного існування та захист від цілої низки інфекцій. Склад грудного молока може змінюватися і протягом доби, і навіть під час одного й того ж годування немовляти: перші порції молока «переднього або раннього» містять більше білків та мінеральних речовин, останні порції «заднього або пізнього» – більше жирів. Обидві порції мають важливе значення для годування дитини. Та головне – мамине молоко індивідуально відповідає потребам кожної дитини.

Будьте впевнені: ви можете годувати!

Дуже суттєвою умовою успішного грудного вигодовування є ваш позитивний емоційний стан, велике бажання годувати грудьми. І навпаки, якщо ви хвилюєтеся, збентежені, невпевнені в собі, не розумієте, чому важливе природне вигодовування, або відчуваєте біль, то навіть при достатньому виробленні молока грудною залозою воно може не виділятися. Це відбувається в зв’язку з тим, що при вищевказаних умовах гальмується рефлекс виведення молока (окситоциновий). У свою чергу, відсутність запиту на молоко гальмує його продукування, і кількість молока в жінки зменшується. Тому спробуйте не звертати уваги на негаразди, сконцентруйтеся на тому, що тільки ви можете дати потрібне годування дитині, думайте про щось приємне, переконайте себе в можливості все здолати. А для кращого спрацювання окситоцинового рефлексу треба заспокоїтися, прийняти теплий душ, випити теплого напою (молоко, сік, неміцний чай), зробити масаж шиї, спини.

Від чого залежить тривала і стійка лактація, успіх грудного вигодовування в цілому?

Практично кожна жінка спроможна годувати свою дитину грудьми тривалий час. Для цього треба виконувати певні умови.
Головними з них є:
· Раннє, тобто в перші 30-60 хвилин після пологів прикладання новонародженого до грудей матері.
· Часте, активне смоктання, яке визначається не якимось розкладом, а тільки індивідуальною вимогою дитини та ступенем її ситості.
· Правильна техніка годування, яка забезпечує ефективне смоктання (добре випорожнення молочної залози, отримання молока дитиною).
· Позитивний емоційний стан жінки, яка годує грудьми.

Що таке раннє прикладання до грудей?

Перше прикладання малюка до грудей потрібно проводити в пологовому залі в перші 30 хвилин після народження дитини. Спочатку дитина голенькою викладається на живіт матері. Після первинної обробки пуповини дитя повертають до матері й кладуть на верхню частину живота. Новонародженого, який лежить на животику, прикритого стерильною пелюшкою, матір повинна підтримувати рукою. Якщо в пологовому залі прохолодно, дитину разом із матір’ю накривають простирадлом та ковдрою. Через 20-60 хвилин після пологів більшість новонароджених спроможні знайти і захопити сосок та ареолу материнської груді без допомоги. Можна допомогти дитині, стимулюючи пошукові рухи губ і голови легким погладжуванням шкіри біля ротика.


Раннє прикладання малюка до грудей сприяє:

У матері
· Швидкому становленню механізмів вироблення та виведення молока.
· Швидкому скороченню розмірів матки за рахунок стимуляції виділення гормону окситоцину.
· Припиненню маткової кровотечі.
· Зменшенню вираженості післяпологового стресу.
· Становленню міцного психологічного зв’язку «мама-дитина».

У дитини

· Закріпленню пошукового та смоктального рефлексів.
· Заселенню шкірних покривів, слизової оболонки ротової порожнини, травного каналу бактеріями від матері, проти яких у грудному молоці є вироблені антитіла.
· Отриманню з першим ковтком молозива не лише повноцінної їжі, але й концентрату захисних чинників проти кишкових та інших інфекційних захворювань.
· Становленню міцного психологічного зв’язку «дитина-мама».
А якщо раннє прикладання з якихось причин не відбулося і перше годування відклалося на деякий час?
Лактація в цьому випадку також може бути успішною і тривалою. Потрібно замінити смоктання дитини раннім регулярним зціджуванням молозива з молочних залоз кожні  3-3,5 години. Навіть якщо після пологів молочні залози порожні, потрібно помасажувати сосок і ареолу, а потім обережно зцідити краплі молозива, повторюючи цю процедуру регулярно. Кількість молока обов’язково збільшиться і буде достатньою для годування дитини.

Найкраще, коли ви з малюком разом

Часте, активне смоктання дитини за її вимогою можливо здійснити лише тоді, коли вона зразу після пологів знаходиться поруч із вами в одній палаті. Мова йде про режим спільного перебування матері й дитини, який активно впроваджується у пологових будинках України. При такому режимі ви матимете можливість годувати свою дитину виключно грудним молозивом і молоком, не використовуючи долактаційні годування, догодовування сумішами або допоювання водою чи глюкозою. Це є надзвичайно важливим і для здоров’я дитини, і для становлення лактації в матері. Частота прикладання дитини до грудей у таких випадках може досягати 10-12 разів на добу. В міру збільшення кількості молока, частота годувань зменшуватиметься до 6-8. Особливо важливі в підтримці лактації нічні прикладання до грудей. Якщо дитина вночі спить спокійно і не турбує вас, слід її ніжно розбудити і прикласти до грудей.
При правильній техніці годування тривалість годування не повинна обмежуватися. Після активного смоктання груді й спорожнення її потрібно запропонувати дитині іншу грудь. Наступне годування треба починати вже з цієї груді. Але майте на увазі, що використання двох молочних залоз на одне годування може привести до того, що дитина не отримає «заднього» найбільш енергетично цінного молока. Тому в жодному разі не можна швидко міняти груди під час годування. Як правило, на 6-14 добу при такому режимі годування відбувається становлення достатньої лактації, тривалість смоктання дитини збільшується, і відпадає потреба годувати з двох грудей.
А якщо вас все-таки відокремили від дитини в пологовому відділенні? Кожна матір повинна мати можливість годувати грудьми та вимагати, щоб новонароджену дитину не підгодовували та не допоювали з пляшечки! Сьогодні добре відомо, що годування дитини за жорстким розкладом, із нічною перервою, застосування пляшечки із соскою при догодовуванні сумішами в період становлення лактації, тобто в перші дні після пологів, призводить до зменшення вироблення молока і ранньої втрати лактації взагалі.
Система спільного перебування матері та дитини є надзвичайно важливою тому, що сприяє значному зменшенню можливості розвитку інфекцій у дитини та матері, а також попередженню таких ускладнень, як загрубіння молочних залоз, застій молока, закупорювання молочних проток і запалення грудних залоз (мастит).
Деякі жінки хочуть відпочити після пологів і навіть, перебуваючи у відділенні спільного перебування, вимагають, щоб дитину забрали від них у дитячу палату. Але ж, любі мами, ви так довго, цілих 9 місяців чекали ваше маля, воно було частиною вас весь цей час і після народження також потребує подальшого тісного зв’язку з вами! Тільки ви можете подарувати дитині любов і ніжність, тепло і турботу, єдину найкращу їжу – грудне молоко, та захистити від інфекцій. Тому наберіться, будь ласка, сил і терпіння. Це повернеться до вас здоров’ям і щастям вашої дитини.
І ще одне. За декілька днів перебування разом із дитиною у відділенні ви навчитеся навичкам догляду за нею і після виписки додому вам значно легше буде справлятися з материнськими обов’язками.

Як правильно годувати грудьми?

Одним із вирішальних чинників успіху лактації є також і забезпечення відповідного положення дитини біля грудей та правильної техніки грудного вигодовування. Наслідками неправильного годування грудьми може бути:
· утворення тріщин сосків, біль під час годування, поява страху щодо виникнення відчуття болю, гальмування рефлексу виведення молока;
· неефективне смоктання дитини, а отже її незадоволення, зниження маси тіла;
· застоювання молока та зменшення його вироблення як наслідок недостатнього спорожнення грудей;
· розвиток недостатнього продукування молока, так званої «гіпогалактії»;
· засмоктування значної кількості повітря (аерофагія), яке заповнює шлунок і розтягує його до болю, веде до зригування молока;
· тріщини соска і застій молока, що в подальшому призводить до маститу.
Щоб годування було приємним і легким, треба зайняти зручне положення (лежачи або сидячи з опорою для спини), ви маєте бути розслабленою і добре бачити обличчя дитини. Дитина також повинна мати можливість вивчати ваше обличчя, особливо очі. Найкраще годувати дитину оголеною, щоб вона максимально контактувала з вашим тілом. Пам’ятайте, якщо немовля туго сповите, правильне прикладання до грудей неможливе. Дитина повинна вільно рухатися під час смоктання, проявляти свої емоції, реакції. Вільне сповивання без обмеження рухів сприяє правильному розвитку кістково-м’язової системи, суглобів, формує потребу дитини в грудному молоці для відновлення енергії.
В якому б положенні ви не годували (сидячи або лежачи) потрібно дотримуватися таких основних правил:
· голова і тулуб маляти мають знаходитися на одній лінії;
· обличчя дитини повинно бути повернутим до вашої груді, носик знаходитись навпроти соска;
· тільце малюка треба близько пригорнути до вашого тіла (живіт до живота);
· притримуйте однією рукою все тільце дитини знизу (якщо вона новонароджена), а не лише голівку.
· підтримуйте груди знизу пальцями так, щоб вказівний палець знаходився знизу, а великий палець зверху (пальці не повинні бути близько від соска);
· спочатку доторкніться соском до губ дитини і почекайте, щоб дитина широко відкрила ротик, потім швидко наблизьте її до грудей, направивши її нижню губу нижче соска так, щоб дитина захопила нижню частину ареоли;
· оберіть зручне для вас положення.

Ознаки неправильного годування дитини:


· корпус немовляти не повністю повернутий до вас;
· підборіддя не торкається грудей;
· ротик відкритий нешироко, нижня губа втягнута, щічки навіть западають;
· більша частина нижньої ділянки ареоли залишається не захопленою ротиком немовляти;
· дитина смокче сосок, а не груди;
· смоктальні рухи швидкі та короткі, іноді з’являється прицямкування;
· відчуття болю у ділянці соска.

Годуєте? Дотримуйтеся гігієни!

Годування грудьми вимагає від вас виконання певних гігієнічних заходів. Потрібно підтримувати чистоту тіла, щоденно приймати душ, змінювати білизну. Особливо важливо ретельно мити руки з милом перед кожним годуванням. Разом із тим, часте (до і після годування) миття грудей, особливо з милом, непотрібне, бо воно призводить до видалення з ареоли природної пом’якшувальної змазки, а також відбуається пересушування шкіри ареоли і сосків та утворення тріщин.

В яких випадках потрібне зціджування грудного молока?

Існує цілий ряд ситуацій, коли необхідно зціджувати грудне молоко для:
· підтримки лактації, в разі наявності тимчасових протипоказань для грудного вигодовування з боку матері чи дитини;
· годування дитини, яка народилася недоношеною або слабкою, з низькою вагою тіла;

· здійснення правильної техніки годування при переповненій молочній залозі;
· полегшення стану при загрубінні груді, застою в ній молока;
· годування дитини з ускладненим після пологів станом;
· забезпечення малюка грудним молоком, якщо мати в час годування відсутня (працює або вчиться);
· змазування молозивом або молоком сосків і ареоли з метою попередження утворення тріщин або їх лікування;
· для стимуляції лактації при недостатній кількості молока.
Разом із тим, не варто при частому годуванні дитини, м’яких молочних залозах, достатній кількості молока зціджувати його після кожного годування. У разі відсутності вищевказаних випадків, зціджування молока не тільки не корисне, але й може бути шкідливим (травмування тканини молочної залози, необгрунтована стимуляція продукування молока).
Перш ніж почати зціджування молочних залоз, потрібно стимулювати рефлекс виведення молока (окситоциновий). Тому що активність його при зціджуванні значно нижча, ніж під час смоктання дитиною.
Існують різні способи стимуляції виведення молока:
· Якщо є можливість – здійсніть контакт із вашою дитиною – шкіра до шкіри, очі в очі.
· Випийте теплого напою (молоко, неміцний чай, фруктовий сік тощо).
· Зігрійте молочну залозу (теплий душ або компрес).
· Зробіть м’який масаж молочної залози (в напрямку до сосків).
· Добре, щоб хтось зробив вам масаж спини (по обидва боки хребта зверху до низу).

Зціджування грудного молока

Для цього потрібно:
1. Ретельно вимити руки, підготувати стерильний посуд.
2. Намацати молочні синуси, розташувати великий і вказівний пальці з обох боків навколососкового кружечка і натиснути всередину в напрямку до грудної стінки.
3. Великим і вказівним пальцями натиснути на молочні синуси.
4. Натиснути з усіх боків, щоб випорожнити всі сегменти молочної залози.
Зціджування грудного молока можна здійснювати також за допомогою молоковідсмоктувачів, які бувають різних моделей (із гумовою грушею, поршневі, електричні). Тривалість зціджування грудного молока залежить від показань для виконання цієї процедури.

Ви з малюком вдома

Всі тривоги, пов’язані з вагітністю і пологами, позаду. Тепер головне для вас – виростити дитину здоровою. Тривале годування материнським молоком – одна з найголовніших умов, яка забезпечує розвиток і здоров’я малюка не тільки протягом першого року, але й у наступні періоди життя.
Щоби забезпечити тривале і успішне грудне вигодовування, з перших днів після повернення додому з пологового будинку, потрібно дотримуватися наступних правил:
· Годуйте дитину «за вимогою», а не «за режимом». Тобто дайте їй можливість їсти так часто і стільки, як вона сама забажає. В перші тижні життя це може бути 8-10 і навіть 12 разів на добу. Таке часте годування новонародженого фізіологічне і сприяє хорошій стимуляції вашої лактації.
· Якщо у дитини підгузники мокрі 6-8 разів на добу, та стілець 3-4 рази – це означає, що ваш малюк споживає достатньо молока.
· Не уникайте нічного годування. Якщо малюк прокинувся вночі й плаче, не давайте йому воду або пустишку, а погодуйте груддю. Пам’ятайте, що саме в нічний час інтенсивно виробляється гормон пролактин, який відповідає за лактацію.
· Грудне годування має відбуватися в спокійній атмосфері. Хороший настрій, приємна музика, затишок – сприяють інтенсивному продукуванню молока і легкому виділенню його з молочної залози.
· Тривалість кожного годування є різною для всіх дітей. Діти самі відпускають груди після того, як висмоктують потрібну кількість молока і засинають. Якщо це не викликає у вас неприємних чи больових відчуттів, то бажано не забирати малюка від грудей і дати можливість повністю задовольнити свій смоктальний рефлекс.
· Здорова дитина, яка отримує достатню кількість грудного молока, не потребує додаткового споживання води, відварів чи чаю, навіть у спекотні дні, так як жіноче молоко містить не лише поживні речовини, але й воду, необхідну дитині.
Оптимальним вважається винятково грудне вигодовування дитини протягом перших 6 місяців (вона отримує лише грудне молоко і ніякої чужорідної їжі, навіть води), так як при достатньому об’ємі лактації, раціональному харчуванні жінки, материнське молоко повністю забезпечує фізіологічні потреби дитини перших шести місяців життя.

Якщо молока не вистачає

Практично кожна здорова жінка може повністю забезпечити потребу своєї дитини в молоці. І все-таки бувають ситуації, коли материнського молока немовляті не вистачає.
В такому випадку дитя стає неспокійним, часто плаче, не витримує інтервали між годуваннями чи навпаки – почувається в’ялим, апатичним. Малюк погано набирає вагу, рідше мочиться (менше 7 разів на добу), а сеча має інтенсивно-жовте забарвлення, випорожнення щільні – 1 раз на добу або навіть 1 раз на 2-3 доби.
Ситуації, коли у матері не вистачає молока, можуть виникнути в будь-який період лактації. Це трапляється в перші дні після пологів, коли молоко продукується не достатньо швидко, а часом – і в більш пізні терміні лактації (так званий «лактаційний криз» й «голодний криз»).

Ваше харчування – в центрі уваги

Для того, щоби лактація була повноцінною, ви повинні правильно харчуватися.
Період годування груддю не потребує дотримання  спеціальних дієт. Тим не менше, необхідно пам’ятати, що на продукування молока ваш організм використовує свої внутрішні ресурси. Тому харчування повинно бути достатньо калорійним і збалансованим за складом всіх харчових речовин: білків, незамінних амінокислот, жирів, незамінних жирних кислот, вуглеводів, вітамінів, мінеральних солей і мікроелементів.

Добовий набір
продуктів у період
годування груддю


М’ясо та м’ясні вироби 120 г.
Риба - 100 г.
Сир нежирний - 100 г.
Яйця - 1 шт.
Молоко - 300-400 г.
Кефір та інші кисломолочні продукти - 200 г.
Сметана - 30 г.
Масло вершкове - 15 г. Олія - 30 г.
Цукор, мед, варення - 60 г.
Житній хліб - 100 г.
Пшеничний хліб - 120 г.
Борошняні вироби (здоба) - 120 г.
Крупи і макаронні вироби - 60 г.
Картопля - 200 г.
Овочі (капуста, буряк, морква, гарбуз, кабачки тощо) - 500 г.
Фрукти, ягоди - 300 г.
Сік фруктовий, ягідний - 200 г.
Горіхи - 3-4 шт.

Необхідно також звернути увагу на питний режим: він повинен бути достатньо об’ємним, але не надмірним. Як правило, жінка, яка годує, відчуває комфорт при щоденному вживанні близько 2 л рідини (з урахуванням всіх видів пиття – чай, компот, фруктові соки, молоко, овочеві відвари, настої ).
Зрозуміло, що недопустимо в період годування груддю вживати алкогольні напої, каву або міцний чай. Потрібно уникати дуже жирної, гострої та копченої їжі.
В будь-яку пору року щоденний раціон повинен містити багато овочів, фруктів, зелені, ягід (свіжих чи свіжозаморожених), соків чи вітамінізованих напоїв промислового виробництва для жінок, які годують.

Лактаційний криз

У багатьох жінок, які годують (практично у 2/3), через 1-1,5 місяця після пологів спостерігається короткочасне зменшення об’єму лактації, що супроводжується відсутністю відчуття припливу молока (лактаційний криз). У деяких жінок такі кризи відбуваються кілька разів. Якщо лактаційний криз своєчасно не розпізнати і не прикласти зусиль для збільшення лактації, то результатом, як правило, буде швидке згасання лактації і раннє переведення дитини на штучне вигодовування. Разом із тим, спостереження показують, що лактаційний криз – явище цілком оборотне, і при правильній тактиці об’єм молока швидко відновлюється. Золоте правило – якомога частіше прикладайте дитину до грудей!

Голодний криз

Часом виникає на 3, 6 і 12 тиждень лактації. Поява такого кризу пов’язана з особливостями процесу росту дитини. Коли інтенсивність росту збільшується, потреба в материнському молоці зростає і тому не забезпечується фактичним об’ємом лактації.
Голодний криз – явище також оборотне. В разі дотримання правильної тактики, молочні залози матері відповідають на зростаючу потребу в молоці збільшенням його продукування, отже, через кілька днів знову встановлюється динамічна рівновага між потребою в молоці та його виробленням.

Не поспішайте догодовувати  молочною сумішшю!

Ви маєте прикласти всі зусилля для того, щоб збільшити об’єм лактації. Для цього потрібно:
· Відпочити не менше 48 годин (забудьте про прибирання, прання, приготування їжі тощо). Приділити більше уваги своєму харчуванню і режиму пиття.
· Бажано, щоб чоловік та інші родичі на кілька днів взяли на себе максимум домашньої роботи.
· Тимчасово збільшити кількість годувань до 10 разів на добу.
· Прикладати дитину до обох грудей під час кожного годування.
· Додатково зціджувати молоко після годування.
· Обов’язково годувати дитину вночі для інтенсивного вироблення гормону пролактину, що відповідає за продукування молока.
· Не давати дитині ніяких штучних сосок (у тому числі «пустишку»). Якщо малюка потрібно догодовувати, використовуйте чашку, ложку, піпетку, а не пляшку із соскою. Діти швидко вчаться пити молоко з чашечки чи ложки і не відмовляються від грудей.
Ці поради досить легкі у виконанні і дають дуже хороший результат – як правило, через декілька днів об’єм продукованого молока помітно збільшується, що дозволяє продовжити радість годування грудьми ще на кілька місяців. Додатково можна також включити в свій раціон продукти харчування та відвари трав, чайні напої, що мають лактогенні властивості.

Догодовування молочними сумішами

Якщо ж, незважаючи на всі ваші зусилля, грудного молока дитині не вистачає, порадьтеся зі своїм лікарем стосовно догодовування малюка молочними сумішами. Таке вигодовування називатиметься змішаним. Однак, потрібно підкреслити, що навіть невелика кількість материнського молока – набагато краще, ніж його повна відсутність. Тому зробіть усе можливе, щоб молоко у вас не зникло.

 

Фотогалерея

Замовте журнали

Free Joomla Templates by JoomlaShine.com